REKRUTACJA
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Feliksa Kikulskiego w Michalu informuje, że rozpoczął się nabór uczniów do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025.
Zapisy przyjmujemy w sekretariacie szkoły do dnia 15 marca.
Twoje 1,5% podatku to dla nas duże wsparcie
Cieszymy się, że z nami jesteście i wspieracie swoim dobrowolnym odpisem z podatku naszą placówkę.
- w rubryce 147 Nr KRS - 0000121592 Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole
- w rubryce 148 kwotę odpisu 1,5% od podatku;
Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia przekazanie środków dla danej szkoły.
- w rubryce 150 podatnik w kwadracie stawia X
DOKUMENTY DO POBRANIA:
oswiadczenie_ofiarodawcy_za_rok_2023.pdf
pismo_do_dyrektorow_szkol_2023.doc
Nabór do szkoły - pierwsza klasa
Nabór do oddziału przedszkolnego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WIELKI FINAŁ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.NIE MOŻE WAS ZABRAKNĄĆ.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024
32. Finał WOŚP.
ŚWIĘTO 3 KRÓLI
W tradycji polskiej, ale nie tylko, Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.
W powojennej Polsce było dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960. Zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. We wrześniu 2010 rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 i ogłoszona w Dzienniku Ustaw 26 listopada 2010. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.
Na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej, opublikowanego w Dzienniku Ustaw, osoby należące do kościołów i związków wyznaniowych innych niż katolickie w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy mają prawo do zwolnień od pracy lub nauki.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.
Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Znana jest także interpretacja skrótu C†M†B jako pierwszych liter łacińskich nazw trzech zbawczych zdarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (łac. Poznanie – Wesele – Chrzest).
Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie początkiem karnawału. W polskiej tradycji ludowej dzień ten był czasem kolędowania przebierańców, którzy jako Trzej Królowie z towarzyszącymi im innymi postaciami odwiedzali okoliczne domy z życzeniami pomyślności i odtwarzali sceny przybycia do Betlejem. Współcześnie zwyczaj ten funkcjonuje w Sopotni Małej, gdzie kolędowanie trwa aż trzy dni.
wikipedia.pl
SZKOLNE JASEŁKA 2023
13 grudnia w naszej szkole odbyło sie przedstawienie jasełkowe połączone z koncertem kolęd.Aktorzy odgrywając role jasełkowe, przybliżyli okoliczności narodzin Pana Jezusa. Przedstawienie było dla wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości,zadumy i refleksji. Po jasełkach przyszedł czas na kolędowanie. Każda klasa zaprezentowała kolędę, pastorałkę lub taniec. Nie zabrakło także występów uczniów, ktorzy grali na gitarze i skrzypcach. Uczniowie i nauczyciele dołożyli wszelkich starań, aby tegoroczne jasełka i koncert były dla wszystkich sposobnością wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
GNIEZNO 2023
15 grudnia uczniowie klasy 4, 5, 6, i 7 wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Gniezna. Pierwszym etapem podrozy bylo zwiedzanie Fabryki Bombek "Kadpol". Uczniowie zapoznali sie z procesem powstawania bombek choinkowych. Zwiedzali poszczegolne dzialy produkcji bombek jak: dmuchalnia szkła, srebrzalnia, lakiernia i dekoratornia. Podpatrzyli jak kulki nabierają pieknych barw oraz jak nanosi sie na bombki dekoracyjne wzory, co sprawilo iż każda bombka była wyjatkowa. Nastepnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach,gdzie wykonali swoje pamiatkowe bombki.Na koniec wycieczki wszyscy udali sie do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu światecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich. Na zakończenie kazdy otrzymał przepięknie udekorowaną bombkę z własnym imieniem. Zwiedzanie fabryki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, o których przypominać nam będą błyszczące w świetle choinki bombki. Drugim etapem wycieczki bylo zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej, w ktorej spoczywają szczątki Św.Wojciecha. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia katedry od wewnatrz oraz wysluchać historii mającej niekiedy ponad tysiąc lat.Katedra Gnieźnieńska była świadkiem koronacji królów,a pierwszym koronowanym królem w Gnieźnie był Bolesław Chrobry. Obejrzeliśmy także Drzwi Gnieźnieńskie, ktore przedstawiaja sceny z żywota Świętego Wojciecha. Zadowoleni i nieco zapewne zmęczeni uczniowie powrócili szczęśliwie do Michala.
45
Kiedy młodość spotyka doświadczenie
13 grudnia uczniowie klasy 6a mieli zaszczyt uczestniczyc w spotkaniu,na ktore zostali zaproszeni przez Klub Seniora w Michalu.Podczas wizyty uczniowie rozmawiali o tym co to znaczy pomagac oraz jak sami pomagaja w domu.Ogladali prezentacje jak kiedys spedzano wolny czas,jak wygladaly sale lekcyjne i przybory szkolne. Nastepnie seniorzy przygotowali mnostwo zabaw i konkursów z nagrodami,ktore sfinansowal Gops.Byla takze slodka kawiarenka z pysznosciami.Na zakonczenie uczniowie wspolnie z seniorami kleili łańcuch,który ozdobil klub.Miła i świateczna atmosfera podczas spotkania udzieliła sie wszystkim,a uczniowie obdarowani podarkami,szcześliwi wrócili do szkoły.Miedzypokoleniowe spotkanie można uznac za udane.
7
KONCERT W GOKSIR GÓRNA GRUPA
W pięknym kolędowym nastroju odbył się dziś konkurs Kolęd w GOKSIR w Górnej Grupie. Nasi uczniowie pięknie reprezentowali wybrane utwory. Klasa pierwsza otrzymała wyróżnienie, Pola Wiśniewska zdobyła w swojej kategorii 1 miejsce, natomiast uczennice klasy 2 : Nikola Belka zajęła 3, a Pola miejsce 1 🏆
4
Hej kolęda, kolęda!
W pięknym kolędowym nastroju odbył się dziś konkurs Kolęd w GOKSIR w Górnej Grupie. Nasi uczniowie pięknie reprezentowali wybrane utwory. Klasa pierwsza otrzymała wyróżnienie, Pola Wiśniewska zdobyła w swojej kategorii 1 miejsce, natomiast uczennice klasy 2 : Nikola Belka zajęła 3, a Pola miejsce 1
Nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły, którzy pozbierali największą ilość kasztanów i żołędzi dla Nadleśnictwa Dąbrowa 🙂 Dziękujemy bardzo 🙂
Nagłówek
;) LUBIMY CZYTAĆ ;)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie